Działanie i instalacja Fujitsu Aj A72lbtf

Fujitsu's AJ A72LBTf is a powerful, versatile, and easy to install multi-function printer. It offers a large range of features, including the ability to print, copy, and scan documents, as well as the ability to fax documents. It also has an automatic document feeder (ADF) for added convenience. The printer is compatible with both Windows and Mac operating systems and is easy to set up and use. To install the printer, simply plug the USB cable into your computer and follow the on-screen instructions. Once the printer is installed, you can access all of its features, including printing, scanning, and faxing documents. The printer also offers a variety of settings to customize your printing experience, such as paper size and type, resolution, and quality. With its fast printing speeds and versatile features, the Fujitsu AJ A72LBTf is an ideal choice for any home or office.

Ostatnia aktualizacja: Działanie i instalacja Fujitsu Aj A72lbtf

Czesc,

mam zamontowana instalację o parametrach:Dach o nachyleniu 45*, kierunek zachodni (z lekkim przesunięciem na południe 20*),
9*315Wp = 2, 8kWp w jednym szeregu, falownik sofar'a 5kW 3P (drugi rząd w przyszłym roku).Produkcja dzienna rzędu 13kWh w dni jak dzisiaj (pełne słońce, 28*C). Panele mono.
Napęcie OC - 330V. Produkcja chwilowa dochodzi do 2. 03kW, raz widziałem 2. 30kW.
Prąd ciągły przy nasłonecznieniu pełnym 8, 2A (wskazanie na falowniku)Rejon - pod WarszawąCzy to jest prawidłowa produkcja? Czy coś jest nieprawidłowo?PozdrawiamM. M.

Drukarki laserowe jeszcze kilka lat temu były znacznie droższe niż atramentowe, ale to się zmieniło. Z tego powodu coraz więcej osób korzysta z drukarek laserowych w domowym zaciszu. Sprzęt, który niegdyś był dostępny głównie dla firm dysponujących sporym budżetem, dziś stał się częścią wyposażenia użytkowników prywatnych. Choć nazwa „laserowa” sugeruje, że wewnątrz drukarki znajduje się miniaturowy laser, w większości przypadków wcale tak nie jest. Jak właściwie działa drukarka laserowa i jak jest zbudowana? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Zacznijmy od tego jak jest zbudowana drukarka laserowa?

Drukarka laserowa zbudowana jest zasadniczo z trzech zespołów – nie będziemy szczegółowo opowiadać o wszystkich elementach znajdujących się w drukarce – których zadaniem jest:

 • Precyzyjne przetworzenie informacji numerycznych (czyli obrazów, tekstów, itp. )
 • Naniesienie kolorów na kartkę papieru
 • Podawanie i prowadzenie kartki papieru

Komponenty elektroniczne odpowiadające za przekazanie danych dotyczących grafik i tekstów sterowane są przez specjalistyczne oprogramowanie – to dzięki niemu możemy liczyć na wierne odwzorowanie kolorów. Podawanie i prowadzenie papieru nie wymaga szerszego omówienia – zespół prowadnic i czujniki zapewniają prawidłową pracę tego zespołu. Natomiast kwestia nakładania kolorów na papier warta jest głębszej analizy – o ile dość łatwo można sobie wyobrazić, jak działa drukarka atramentowa, to trochę trudniej jest w przypadku laserowej.

Sprawdź ofertę: kartridże do drukarki

Na jakiej zasadzie działa drukarka laserowa?

Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do tej zastosowanej w pierwszych kserokopiarkach. Aby lepiej zrozumieć cały proces „zaczerniania” papieru, opisujemy poszczególne części tego zespołu nanoszącego kolor i ich przeznaczenie.

Drukarka laserowa – budowa bez tajemnic

Jednym z najważniejszych elementów jest bęben światłoczuły. Bęben najpierw jest ładowany elektrostatycznie przez elektrodę ładującą, a następnie jest naświetlany przez laser (lub coraz częściej – przez diody LED) w odpowiednich miejscach, w których zmienia się ładunek elektrostatyczny. To w tych miejscach przyczepi się toner, który docelowo przylgnie do kartki papieru. Z kolei toner to mieszanka dwóch rodzajów cząstek – elektrostatycznych (najczęściej jest to żelazo) oraz kolorowych (w przypadku koloru czarnego jest to często sadza).

Wbrew pozorom nie jest to po prostu proszek zawierający wyłącznie drobinki żelaza i barwnika. Toner musi spełniać szereg wymagań i jest mieszaniną wielu związków chemicznych. Większość producentów używa tonerów wytwarzanych według własnych receptur – dlatego tonery uniwersalne nie sprawdzają się dobrze w każdej drukarce laserowej. Co z laserem? Jak już wspomnieliśmy – w nowszych modelach drukarek jest zastępowany diodami LED (zużywają znacznie mniej energii i łatwiej je wymienić).

Zadaniem tego komponentu jest naświetlenie bębna światłoczułego w odpowiednich miejscach – tych, do których przyczepi się toner. Laser tworzy elektrostatyczną matrycę strony na bębnie światłoczułym. Co dzieje się później? Kolejnym etapem jest naniesienie tonera na kartkę papieru. Toner jest pobierany z zasobnika przez wałek magnetyczny. Wałek nadaje odpowiedni ładunek cząsteczkom tonera, żeby mogły się przyczepić w odpowiednich miejscach do bębna światłoczułego. Za równomierne rozłożenie tonera i jego ilość na wałku magnetycznym odpowiada listwa podająca.

Może Cię zainteresować: Jak działają drukarki 3d?

Drukarka laserowa – jak powstaje nadruk?

Gdy bęben światłoczuły jest już pokryty tonerem, zaczyna się obracać nad kartką papieru dostarczoną przez podajnik. Tutaj rozpoczyna swoją pracę elektroda rozładowująca, która ‘resetuje’ ładunek elektrostatyczny tonera – a ten opada w odpowiednich miejscach na kartkę papieru. Cały opisany cykl powtarza się wielokrotnie – do pełnego zadruku strony może być potrzebne kilka lub kilkanaście obrotów bębna światłoczułego. O czyszczenie bębna z resztek tonera dba listwa czyszcząca.

Wydawałoby się, że to wszystko – ale na tym etapie toner nie jest jeszcze utrwalony. Wystarczyłoby dmuchnięcie lub mocne potrząśnięcie drukarką, aby się rozsypał. Ostatnią fazą drukowania jest utrwalenie tonera – tym zajmują się dwa wałki: grzewczy oraz dociskowy. Poprzez obróbkę termiczną i nacisk druk staje się trwały.

Zalety używania drukarek laserowych

Drukarki laserowe mają wiele atutów, dzięki którym stały się tak popularne (od czasu gdy cena nie jest już przeszkodą w zakupie). Do najważniejszych zalet drukarek laserowych możemy zaliczyć:

 • Szybkość drukowania – standardowo to około 20 strona na minutę (rekordowy wynik należy do modelu Xerox 9700 – aż 120 stron na minutę! )
 • Wysoka jakość wydruków – sterowniki dbają o odpowiednie dobranie kolorów oraz precyzję nakładania tonera
 • Trwałość wydruków – po podgrzaniu toner jest wprasowany w papier i utrwalony, więc nie musisz martwić się o rozmazania i plamy (jeżeli wymieniasz zasobnik na resztki tonera)
 • Duża wydajność – toner jest o wiele bardziej ekonomiczny niż atrament
 • Niskie koszty eksploatacji – zwłaszcza, gdy Twoja drukarka ma diody LED (pobiera mniej energii, łatwiej ją naprawić – ma także mniej części ruchomych)
 • W większości przypadków można stosować zamienniki tonerów dobrej jakości – drukujesz taniej

Wady drukarek laserowych

Tak, drukarki laserowe mają także wady. Na szczęście można je spokojnie policzyć na palcach jednej ręki:

 • Koszt zakupu wyższy niż drukarki atramentowej
 • Oryginalne zasobniki tonerów są dość drogie
 • Większe rozmiary niż drukarek atramentowych

To w zasadzie wszystkie wady drukarek laserowych. Jak widać – plusów jest znacznie więcej niż minusów.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Wybór pomiędzy drukarką atramentowa a laserowa uzależniony jest od kilku czynników:

 • Twoje potrzeby i przeznaczenie drukarki
 • Koszty eksploatacji
 • Twój budżet

Do czego będziesz używać drukarki? Jeśli chcesz drukować wysokiej jakości zdjęcia – raczej wybierz drukarkę atramentową. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu i dobrej jakości drukowanych grafik, drukarka laserowa sprawdzi się w tym lepiej. Rozmiar drukarki oraz funkcje dodatkowe (m. in. drukowanie dwustronne) mogą być w Twojej pracy niezbędne – zwróć uwagę na te parametry. Pamiętaj też, że w przypadku drukarek laserowych tonery mogą być droższe od samego sprzętu – jeśli zdecydujesz się na zamienniki, muszą być z najwyższej półki. Więcej o różnicach pomiędzy drukarkami atramentowymi a laserowymi znajdziesz w tym artykule.

Witam

To mój pierwszy post na tym forum, mam nadzieję że uzyskam informację i będę częstym gościem.

Dwie jednostki tak jak w temacie postu, pierwsza master druga slawe. Obie jednostki są dwu kompresorowe. Instalacja freonowa ma około 130m. Jednostki zostały nabite na chwilę obecną 30kg R410. Nie stratują, zachowanie jest takie:
- w masterze startuje tylko jeden kompresor
- w lokalu zawór otwiera się tylko na jednej jednostce ( kaseta, w sumie 7 w lokalu)
Pytanie czy pozostałe kompresory i zawory nie załaczają się ponieważ nadal jest zbyt niskie ciśnienie czy może szukac innej przyczyny. Dodam że wedłóg diod sygnalizacyjnych urządzenie (master) wchodzi w tryb normalnej pracy w chłodzenie i załacza jeden kompresor, od czasu do czasu na około 5s włączają się pozostałe kompresory poczym wyłączają się.

Może ktoś już uruchamiał te jednostki, lub może podobne.

Z góry dziękuję za pomoc. Możliwy kontakt tel 500 86 10 61 wystarczy sygnał oddzwonię.

miro102

2007-11-07, 10:03:26

Nowy użytkownik

jakie masz cisnienia jak pracuje kompresor

bb95

2007-11-08, 08:16:17

na powrocie przy pracy tego jednego kompresora który pracuje (inverter) mam 6, 5 bara.

gorol

2007-11-10, 00:20:14

wg. mie sprawdź połączenia, jak i chłodznicze tak i elektryczne. Poza tym te ciśnienia to by były dore ale do 407 a nie 410!!
W każej istrukcji montażu pisze jaka jest standardowa długość instalacji i ile czynnika trzeba dodać na każdy metr nadwyżki.
Przy inverterze lepiej trzymać się tych regół.
Napełnij ponownie układ odpowiednią ilością czynnika.

2007-11-10, 17:55:38

Połączenia elektryczne są moim zdaniem ok. Wszystkie jednostki wewnętrzne startują wentylatory, wszystkie też wchodzą w tryb swing ustawiany na jednym pilocie.

Współpracują ze sobą obie jednostki zewnętrzne, włącza sie raz na jakis czas tryb wyrównywania ciśnień, wtedy też pracują wszystkie 4 kompresory.

Na jednostkach wewnętrznych jes 5 switchy do adresowania. Wiem że jeden jest od pilota, jest ustawiony od 0 na pierwszej jednostce do 6 na siódmej.

Pozostałe 4 switche ustawione wedłóg tabelki z instrukcji, ale nie mam pewności czy i jeden i drugi komplet się ustawia czy może tylko 2 a drugie 2 mają być na 0. Może ktoś już miał doczynienia z systemem VRF i wie jak to ustawić.

Startuje tylko ta kaseta na której są same 0 czyli wszystkie 5 switchy jest w pozycji 0, na drugiej wszystkie switche są na "1" itd na 7 jednostce wszystkie switche na "6" może tu jest błąd??

2007-11-10, 17:58:08

Zapomniałem, te 30 kg które jest nabite jest policzone ze wzoru dostarczonego przez producenta w zależności od długości poszczegulnych kawałków instalacji i ich przekrojów przewodów freonowych. Nie mam też żadnej informacji z presostatu niskiego ciśnienia więc tu chyba jest ok. Instalacja szczelna nie ma wycieków czynnika.

Działanie i instalacja Fujitsu Aj A72lbtf

Bezpośredni link do pobrania Działanie i instalacja Fujitsu Aj A72lbtf

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Działanie i instalacja Fujitsu Aj A72lbtf